Poza granicą sztuki

1 marca 2021
350
Views

Poza granicą sztuki

Reżyserka Magda Łazarkiewicz zrealizowała z młodymi aktorkami AMA Film Academy ich przedstawienie dyplomowe, zatytułowane „Aktorki” według tekstu Michała Telegi. Traktuje ono o mobbingu, molestowaniu i przemocy w polskich teatrach i szkołach teatralnych. „W kontaktach ze studentkami zorientowałam się, że to jest temat, który mocno je dotyka, a który jest ewidentnie nieprzepracowany. Zaczęłyśmy wspólnie analizować to zjawisko -zarówno od strony osobistych doświadczeń, jak i filmów (dokumentów i fabuł), które o „tych sprawach” opowiadają- mówi reżyserka.

Rzeczywiście ostatnio przez media przetoczyła się fala bulwersujących publikacji na ten temat, który tak naprawdę jest stary, jak sam teatr. Emilia Krakowska mówiła w wywiadzie w „Polityce”, że teatr nie jest instytucją demokratyczną, jest monarchią, oświeconym absolutyzmem. Ale wydaje się, że monarchowie od jakiegoś czasu hasają już bez umiaru i stawiania sobie jakichkolwiek granic. Gnębiąc, upokarzając, obrażając swoich ”poddanych” a szczególnie „poddane”. Przemoc psychiczna w jednym teatrze, molestowanie, mobbing i bluzgi w innym, przymuszanie aktorek do rozbierania się w jeszcze innym. Reżyserzy, wykładowcy tłumaczą to wszystko dobrem sztuki a nawet dobrem aktorów. To przecież są metody pracy, mówią.  Nie chodzi o to, żeby było przyjemnie, bo tylko krew, pot i łzy mogą coś wykrzesać z aktora. Chodzi o sprowokowania aktora, aktorki, by zagrali na najwyższych emocjach i wedle wizji reżysera, występującego w roli pana i władcy. Oczywiście można dyskutować o metodach pracy do momentu, póki one nie upokarzają, nie odzierają z godności, nie są uprzedmiotowieniem aktora, szczególnie młodego, bezbronnego wobec reżysera, dyrektora. 

A jeśli mowa o przekraczanych w teatrze granicach, to do najpaskudniejszych należy molestowanie młodych aktorek. Wprawdzie teatr zna od zawsze takie praktyki, ale czasy się zmieniły i panowie powinni trzymać ręce przy sobie. Jeśli uznają, że „ręczne” przekazywanie informacji o tym, jak się powinno zagrać jest dobrą metodą, to nie. To jest naprawdę przekroczenie wszystkich granic. Przede wszystkim szacunku do aktorki. 

anna lenar

Comments are closed.